Noc Cyfrowych Zabytków. Koalicja wspiera cyfrowy czyn społeczny

24 maja 2013 r.: „Otwarte zabytki” to jeden z pierwszych projektów crowdsoursingowych w Polsce. Crowdsourcingowy oznacza, że jest realizowany w całości przez obywateli za pośrednictwem narzędzia internetowego dostępnego na stronie www.otwartezabytki.pl. Dzięki niemu stworzona zostanie pełną baza zabytków dostępna w Internecie w fromie katalogu, który uzupełniają internauci, w którym każdy zabytek będzie opisany i sfotografowany. Po co? Żeby zapewnić wszystkim zainteresowanym – niezależnie od tego, gdzie mieszkają i czy wcześniej znali te zabytki – łatwy i wygodny dostęp do informacji zgromadzonej w jednym miejscu.

tl_files/pliki/news/logo_pionowe_Otwarte Zabytki.pngZgromadzone w ramach projektu zasoby można szeroko wykorzystywać w projektach społecznych i edukacyjnych, na przykład pozwolą one nauczycielom historii czy geografii wzbogacić zajęcia o przykłady lokalnych zabytków. Baza ta z pewnością znajdzie też uznanie wśród turystów, którzy w łatwy i szybki sposób będą mogli planować trasy swych podróży.

W projekt ten zaangażowane są liczne instytucje związane z kulturą i jej propagowaniem za pomocą nowych mediów, w tym między innymi: Centrum Cyfrowe Projekt: Polska oraz Stowarzyszenie Projekt: Polska. Koalicja Dojrz@łość w sieci również włączyła się do akcji.

W ramach drugiego etapu projektu już 24 maja br. o godzinie 19:00 w 10 miastach Polski rusza akcja „Noc Otwartych Zabytków” – dołączcie do Nas!

„Otwarte zabytki” – skąd nazwa?
„
Otwarte” znaczy legalnie dostępne dla wszystkich. Wszystkie efekty projektu publikowane są w sieci na licencji Creative Commons; co oznacza, że można z nich będzie swobodnie korzystać, modyfikować, kopiować i udostępniać innym.

Z zabytkiem pod rękę.

Projekt trwa od lipca 2012 roku i ma charakter ogólnopolski. W pierwszym etapie przeprowadzono akcję tworzenia obywatelskiego katalogu zabytków, której towarzyszyły spacery zabytkoznawcze. Odbyły się one w 7 miastach Polski: Białymstoku, Krakowie, Lublinie, Nysie, Poznaniu, Przemyślu i Warszawie. Wzięło w nich udział ponad 200 osób i zaowocowały zweryfikowaniem ponad 8 tys. spośród wszystkich zabytków umieszczonych w bazie.

W ramach drugiej, obecnej fazy projektu organizowane jest ogólnopolska akcja ‘Noc Otwartych Zabytków’; tego samego dnia, czyli 24 maja br. w 10 miastach Polski (Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Nysie, Poznaniu, Przemyślu, Opolu, Warszawie i Wrocławiu) o godzinie 19:00 odbędą się zabytkoznawcze gry miejskie połączone z maratonem ‘otwierania’ zabytków, czyli uaktualniania bazy zabytków oraz dodawania zdjęć, tras spacerowych i ciekawostek. Dzięki tej akcji uczestnicy przekonają się, że obcowanie z lokalnymi dobrami kultury może być nie tylko łatwe i przyjemne, ale może posłużyć celom edukacyjnym i turystycznym.

Wszystkich chętnych zapraszamy do zwiedzania a następnie wspólnego „czyszczenia rejestru zabytków” – jeśli możecie zabierzcie ze sobą laptopy i aparaty! W Warszawie spotykamy się przed Kinem Muranów o godzinie 19:00, a kończymy w Pałacu Prezydenckim.

Dołącz do akcji tworzenia społecznościowej otwartej bazy wiedzy o zabytkach!

To naprawdę proste. Wystarczy, że poświęcisz parę chwil i dasz się poprowadzić:

  1. wybierz dowolny zabytek spośród 65 tys. obiektów z bazy;

  2. znajdź (np. w sieci) brakujące informacje o nim (może to być nazwa, adres lub data powstania);

  3. wpisz znalezione informacje w tabelkę;

  4. wybierz z listy określenia, które Twoim zdaniem pasują do danego zabytku;

  5. oznacz obiekt na mapie (przeciągnij znacznik w odpowiednie miejsce);

  6. dodaj zdjęcia, opis lub znane Ci ciekawostki;

  7. podaj obiekty, których nie ma jeszcze w Państwowym Rejestrze Zabytków, a Twoim zdaniem powinny tam trafić;

  8. zaproponuj trasę spacerową śladami lokalnych zabytków

  9. zatwierdź

 

Wydaje się, że 75 tysięcy zabytków to bardzo dużo, ale urok Cyfrowego Czynu Społecznego polega na tym, że wystarczy, że każdy zajmie się jednym lub paroma obiektami i baza może stać się kompletna przed końcem lipca.

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych).

Wróć