Tydzień z Internetem 2013. Więcej Polaków on-line

25 marca 2013 r.: Ponad 8000 tysięcy uczestników i ponad 500 miejsc w całej Polsce, które zorganizowały dla nich spotkania. A podczas spotkań: eksperymenty, wirtualne podróże dookoła świata i… pierwsze kroki w Internecie. Tak wygląda bilans polskiej edycji „Tygodnia z Internetem 2013”. Kampania zakończyła się 24 marca, teraz rusza konkurs dla uczestniczących w niej osób i instytucji.

tl_files/pliki/news/logo Tydzien z Internetem.png„Tydzień z Internetem” w całej Europie zgromadził 99051 ludzi (counter.getonlineweek.eu/home/map). Akcję, koordynowaną przez sieć organizacji Telecentre-Europe, aktywnie wspiera Neelie Kroes, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i Komisarz Unii Europejskiej ds. Agendy Cyfrowej.

Polska edycja kampanii „Tydzień z Internetem” została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Celem akcji było pokazanie, jakie możliwości dają nowoczesne technologie, co można znaleźć w Internecie i dlaczego warto z niego korzystać. W trakcie kampanii mieszkańcy całej Polski w ponad 500 miejscach wzięli udział w spotkaniach będących okazją do odkrywania Internetu. Spotkania odbywały się bibliotekach, szkołach, domach kultury, pracowniach komputerowych, a także w innych instytucjach posiadających komputery 
z dostępem do sieci – np. w ośrodkach szkolno-wychowawczych, domach opieki, 
a nawet… w urzędach pracy. Ich organizatorami byli także wolontariusze – „Latarnicy Polski Cyfrowej”.

Spotkania te nie miały nic wspólnego ze zwykłym kursem obsługi komputera i Internetu, ale były okazją do dobrej zabawy połączonej z korzystaniem z nowoczesnych technologii. Uczestnicy mogli na przykład stworzyć tzw. ciecz nienewtonowską, mającą właściwości zarówno cieczy jaki i ciała stałego, a następnie obejrzeć w Internecie krótkie filmiki pokazujące pomysły na eksperymentowanie z tą substancją. Mogli też przekonać się, jakich trudności doświadczają osoby niepełnosprawne korzystając z nowoczesnych technologii – i jednocześnie dowiedzieć się, jakie rozwiązania sprawiają, że jest to nie tylko możliwe, ale całkiem proste. Natomiast osoby, które dotychczas nie używały Internetu mogły dowiedzieć się, że to nie tylko kopalnia przydatnych informacji, ale też rozrywka i dobra zabawa.

Spotkania zostały zorganizowane na podstawie scenariuszy przygotowanych przez polskich koordynatorów kampanii (Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Stowarzyszenie Miasta w Internecie, Fundację Pomocy Matematykom i Informatykom.

Wróć