
Portret młodej pary jest najważniejszym elementem fotografii ślubnej. Oczywiście nie jeden, często aranżowany, tworzący kompozycję, z wykorzystaniem specjalnych akcesoriów, jak chociażby piękny samochód czy bryczka z końmi, to wszystko są z jednej strony zaplanowane przez fotografa elementy otoczenia, które wykorzystuje w celu zrobienia niepowtarzalnych zdjęć, a z drugiej przygotowane przez niego wcześniej z myślą o nich.
Nie można bowiem zaprzeczyć, że każdy fotograf ma swój styl i choć zazwyczaj stara się zaspokoić życzenia młodej pary, to nierzadko wybierany jest właśnie dlatego, iż „coś” w jego zdjęciach przyciąga uwagę i robi wrażenie. To „coś” jest elementem i pożądanym, i oczekiwanym na zamawianych zdjęciach.
Indywidualny styl w fotografii ślubnej
Styl ten, wysoce zindywidualizowany sprawia, że zdjęcia ślubne są niepowtarzalne, że na każdym robią wrażenie, w końcu, że każdy chciałby mieć podobne. Wyłania się w ten sposób pierwsza cecha zindywidualizowanej fotografii ślubnej – oryginalność. Nakłada ona na fotografa obowiązek posiadania inwencji twórczej, a zdecydowanie braku jej przeciwieństwa – powielania schematów. Tylko świeże pomysły mogą sprawić, że fotografia ślubna będzie spełniać wymienione powyżej warunki.
Inną cechą fotografa, którą należy tu wymienić, jest talent skojarzony z tworzeniem kompozycji. Nie jest łatwym zadaniem wykorzystanie przypadkowego otoczenia w celu wyeksploatowania jego piękna, a przy tym utrzymania go w tle, gdyż to młodzi mają być centralnym obiektem kompozycji. Inną rzeczą jest wykorzystanie w tym samym celu akcesoriów dostępnych przypadkowo, które posiada miejsce ślubu lub zaopatrzyli się w nie młodzi bez wiedzy fotografa. Cechująca go plastyczność i kreatywność z pewnością pomaga w stworzeniu oryginalnych zdjęć w podobnym przypadku.
Indywidualny styl w fotografii ślubnej wynika w końcu z preferencji fotografa, ale też nawet jego światopoglądu i przekonań, co nie zawsze on sam musi sobie uświadamiać. Inscenizowane do zdjęć sytuacje, dodatki do nich, wykorzystanie elementów otoczenia, akcesoriów, symboli, dynamiki lub statyki, kontrastu w przedstawianym obrazie lub jego spójności tematycznej etc., to wszystko elementy, które klienci mogą preferować i zauważać, że cechują one większość prac danego fotografa, które posiadają jego „ducha”.
Więcej o fotografii ślubnej na swojej stronie opisuje Emil Sosnowski – fotograf z Białegostoku
Portret młodej pary jako kwintesencja fotografii ślubnej
Podsumowując, fotografia ślubna jest skupiona na portrecie młodej pary i ceremonii zaślubin. Pozostałe zdjęcia to zdjęcia z wesela. Portret natomiast wymaga specjalnych przygotowań, a czasem jest związany z preferencjami osób biorących ślub, które mogą sobie życzyć wyłącznie tradycyjnych ujęć lub zupełnie nowoczesnych czy nawet szalonych. Fotograf więc z jednej strony musi znać te preferencje, a z drugiej musi włożyć własnego „ducha” w tworzone obrazy, w przeciwnym bowiem wypadku zdjęcia mogłoby się okazać sztampowe.
Jak się zdaje, najtrudniejsze w komponowaniu zdjęć ślubnych jest właśnie połączenie oczekiwań młodej pary z indywidualnym stylem fotografa, lecz paradoksalnie, właśnie ten element może sprawić, przez połączenie wysoce zindywidualizowanych preferencji młodych z podobnym stylem u fotografika, że fotografia ślubna stanie się taką, jaką być powinna – niepowtarzalną.
Polecamy również poradnik ślubny https://emilsosnowski.pl/poradniki/