Przejdź do sekcji:
Nazwa:
 Ochotnicza Straż Pożarna w Bobrownikach
Województwo:kujawsko-pomorskie
Opis praktyki:

Projekt "Bobrowniki wczoraj i dziś" realizujemy od lipca 2014 r. Działanie miało polegać na wyszukaniu starych zdjęć naszej miejscowości, zdigitalizowanie ich, zrobienie zdjęć teraźniejszych i zorganizowanie wystawy. Na początku skupialiśmy się na miejscach, żeby pokazać jak zmieniła się nasza osada ale szybko okazało się, że ważniejsi są ludzie i sytuacje. Nie mogliśmy wykorzystać wszystkich zdjęć do wystawy (było ich za dużo), więc postanowiliśmy zagospodarować je w inny sposób. Przeprowadziliśmy rozmowy ze starszymi mieszkańcami (czasami byli to ludzie na starych zdjęciach) i zrobiliśmy z tego mini filmiki-opowieści. Działanie było skierowane przede wszystkim do grupy druhen-seniorek z naszego OSP ale włączyliśmy w nie też ich wnuki oraz uczniów miejscowego gimnazjum. Druhny chcieliśmy zachęcić do korzystania z nowych technologii (wcześniejsze kilkakrotne próby szkoleń komputerowych jakoś się nie powiodły). Przy realizacji projektu brało udział 10 seniorek 50+, 8 dzieci i młodzieży (do obróbki cyfrowej materiałów, 6 osób 80+. Pośrednio kilkudziesięciu mieszkańców - uczestników wystawy (do tej pory przynoszą nam zdjęcia). Przeprowadziliśmy 4 warsztaty z animatorem TIT "ę". Całość była finansowana z grantów Fundacji Orange w ramach projektu Pracownie Orange. Na razie udało nam się zamieścić jedną opowieść, reszta będzie realizowana cyklicznie przynajmniej do końca roku. Przy okazji wywiadów z mieszkańcami pojawiło się kilka zagadek z przeszłości, które będziemy rozwiązywać.

Opis uczestnika:

"Dzięki uczestniczeniu w projekcie mogłam przekonać się, że telefon komórkowy ma dużo więcej zastosowań niż zawsze myślałam. Można nim robić zdjęcia i nagrywać ciekawe wypowiedzi a nie tylko rozmawiać i wysyłać wiadomości. Miałam też okazję porozmawiać ze swoją mamą o latach jej młodości. Teraz jeszcze muszę się tylko nauczyć jak przenieść zdjęcia do komputera, żebym je mogła spokojnie oglądać. (Zosia l.60)

Dzięki warsztatom z Latającym Animatorem Kultury mogłem poznać nowe programy do obróbki dźwięku i zdjęć. Można uzyskać fajny efekt przy niewielkiej pracy. Poznałem też trochę historii mojej miejscowości. Bardzo się zmieniła - trudno mi było rozpoznać miejsca ze starych fotografii. Bardzo chętnie będę pomagał przy kolejnych realizacjach. (Szymon l.15)
"